Vlhkosť – dôležitý faktor pri lepení dreva

V drevárskom priemysle patrí lepenie medzi veľmi dôležité technologické operácie. Značnou mierou prispieva k zdokonaľovaniu kvality a k rozšíreniu sortimentu výrobkov na báze dreva a tiež i ku komplexnému využitiu drevnej suroviny.

Proces lepenia je ako technologický proces veľmi špecifický a je závislý od mnohých faktorov. Treba dbať na to, aké materiály používame, akým spôsobom lepíme, no tiež je podstatný druh lepidla a následne ďalšie využitie lepených prvkov.

Jedným z dôležitých faktorov ovplyvňujúcich samotné lepenie dreva je vlhkosť použitého materiálu. Všeobecne platí, že by sa malo drevo vysušiť na takú úroveň vlhkosti, v akej sa lepený výrobok bude využívať a to je najčastejšie v rozmedzí 8 až 12 %.

V prípade lepenia vlhkejšieho dreva, potrebujeme znížiť alebo vylúčiť prísun vody do lepiacej škáry, čo možno dosiahnuť viacerými spôsobmi:

  •  vysušením kontaktných (lepených) plôch,
  • znížením nánosu lepidla (napr. speňovaním),
  • plnením a nadstavovaním lepidla,
  • použitím práškových lepidiel, alebo lepiacich fólií,
  • použitie izokyanátových alebo rezorcinolových lepidiel.

Kvalitný lepený spoj je výsledkom priaznivej súhry viacerých činiteľov lisovania. Pri lepení je potrebné rešpektovať tieto základné faktory: čas, teplota, tlak.

Pri sledovaní spolupôsobenia vlhkosti a lisovacieho času, lisovacieho tlaku a lisovacej teploty konštatujeme, že zvyšovanie vlhkosti dreva spôsobuje predĺženie lisovacieho času, zvýšenie lisovacej teploty a zníženie lisovacieho tlaku.

Čím je drevo vlhkejšie, tým sa pomalšie uvoľňuje voda kapilárnym pôsobením, čo predlžuje lisovací čas. Pre lepidlo v lepenej škáre je výhodnejšie namiesto zvýšenej teploty voliť predĺženie lisovacieho času. Okrem vlhkosti dreva má tiež vplyv na teplotu v lepenej škáre aj obsah vody v lepidle.


Predchádzajúci článok

Stromová výsadba 2019

Ďalší článok

Skladujte lepidlá správne

Mohlo by Vás zaujímať

TEAMBUILDING 2022

10. júna 2022

Čítať viac

Tradičné jarné upratovanie – AGGLU

14. apríla 2022

Čítať viac

Používaním stránok prevádzkovaných Agglu súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.

Súhlasím Viac info