Skladujte lepidlá správne

Podmienky skladovania zásadne ovplyvňujú trvanlivosť lepidiel. Na kvalitu a životnosť produktov výrazne vplýva teplota, veľkosť prostredia, kde sú umiestnené, UV žiarenie a tiež aj samotný obal, v ktorom sú produkty uskladnené. Na každý druh lepidla pôsobia tieto aspekty trochu inak.

TEPLOTA

Teplota prostredia ovplyvňuje viskozitu lepidiel. Čím je teplota lepidla nižšia, tým je lepidlo hustejšie. Pokiaľ je teplota veľmi nízka a dosahuje až mínusové teploty, môže dôjsť k zamrznutiu vody v lepidle, a tým k narušeniu homogenity lepidlovej zmesi. Lepidlo stratí pružnosť a adhéziu, zmení svoj vzhľad (zhrudkovatie) a po vytvrdnutí ostatne kriedovo biele. Ani príliš vysoká teplota prostredia nie je ideálna pre skladovanie lepidiel. Pokiaľ používame lepidlá, ktoré vytvrdzujú chemicky, zvýšená teplota prostredia môže naštartovať chemickú reakciu v lepidlovej zmesi a môže dôjsť k predčasnému vytvrdnutiu.

VLHKOSŤ

Na kvalitu a životnosť lepidiel má vplyv aj relatívna vlhkosť vzduchu. Pokiaľ je vlhkosť v prostredí príliš nízka, dochádza k enormnému odparovaniu vody, a tým pádom sa zmení aj viskozita lepidla spolu s vnútornou štruktúrou (najmä v prípade disperzných lepidiel). Ak je naopak vlhkosť prostredia vyššia než je odporúčané, môže dôjsť k vzniku plesní na povrchu produktov.

UV ŽIARENIE

Nie všetky lepidlá sú UV stabilné. Pod vplyvom UV žiarenia dochádza k čiastočnej degradácii lepidiel, čo sa prejavuje najme zmenou farby produktu. Tento jav môžeme vidieť napríklad u polyuretánových lepidiel.

SKLADOVANIE

Zásady, ktorými je potrebné sa riadiť pri skladovaní lepidiel:

  • Obal, v ktorom je lepidlo uskladnené, musí byť dobre uzatvárateľný a pevný.
  • Lepidlá je potrebné skladovať v krytých skladoch, chránených pred slnkom, dažďom a mrazom.
  • Odporúčaná teplota skladovania je od +5°C do +25°C. Pri každom produkte sa riaďte pokynmi v technickom liste, kde je skladovacia teplota uvedená.
  • Relatívna vlhkosť v skladových priestoroch by nemala byť vyššia ako 50 %.
  • Produkty by nemali byť uskladnené na priamom slnku alebo v blízkosti výhrevných telies.
  • Obaly (IBC kontajnery, vedrá, krabice) by nemali byť otvárané, pokiaľ to nie je nutné. Po odbere lepidla, je potrebné obal opäť dôkladne uzavrieť.

Predchádzajúci článok

Vlhkosť – dôležitý faktor pri lepení dreva

Ďalší článok

História lepenia

Mohlo by Vás zaujímať

TEAMBUILDING 2022

10. júna 2022

Čítať viac

Tradičné jarné upratovanie – AGGLU

14. apríla 2022

Čítať viac

Používaním stránok prevádzkovaných Agglu súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.

Súhlasím Viac info