Na čo si treba dať pozor pri lepení – 3. časť

Polyuretánové lepidlá (prepolyméry):

  • dôležitým faktorom je otvorený čas lepidla, pokiaľ sa prekročí, dochádza k zreagovaniu lepidlovej zmesi na povrchu lepeného materiálu, ktorý už stratí schopnosť sa chemicky previazať s druhou lepenou plochou.
  • dodržanie vlhkosti lepeného materiálu od 10 – 15 %, čím je vyššia vlhkosť materiálu, tým sa skracuje otvorený, ako aj lisovací čas, v prípade nízkej vlhkosti materiálu sa môže výrazne predĺžiť čas vytvrdnutia lepidlovej zmesi.
  • nízky nános lepidla skracuje otvorený čas, ako aj znižuje pevnosť lepeného spoja, z dôvodu nedostatočného previazania lepených materiálov. Pri vysokom nánose lepidla, je riziko priesaku (pri dyhovaní), znečistenia lepeného materiálu a lisovacieho zariadenia, ako aj k predĺženiu lisovacieho času lepidla.
  • vysoký lisovací tlak spôsobuje deformáciu lepeného materiálu, ako aj vytlačenie lepidla z lepeného spoja, či už zo škáry alebo jeho zatlačenie do lepeného materiálu, čo môže spôsobiť vznik chudobného spoja. Pri nízkom lisovacom tlaku nedochádza k požadovanému kontaktu lepených materiálov, tak aby bolo možné vytvoriť dostatočne pevný lepený spoj, pričom maximálna hrúbka lepenej škáry pri polyuretánových lepidlách, by nemala byť väčšia ako 0,1 mm, okrem špeciálnych produktov so „spevnenou lepenou škárou“, kde je možné dosiahnuť vysokú pevnosť aj pri 0,3 mm hrúbke lepenej škáry.
  • opracovanie lepených plôch je dôležité realizovať tesne pred samotným lepením, aby nedošlo k „zvetraniu“ lepených plôch, ako aj k vytlačeniu tekutých častí dreveného materiálu na povrch (pri ihličnatých drevinách – živica).
  • s opracovaním zlepených výrobkov by sa malo začať najskôr po 8 hodinách od zalepenia, ideálne je však až po 24 hodinách. Konečnú pevnosť spoja dosahujú polyuretánové lepidlá až po 3-5 dňoch.
  • lepené materiály by mali byť v klimatizovanom prostredí, kde dochádza k lepeniu min. 24 hodín a taktiež zalepené produkty, by mali byť ešte min. 24 hodín klimatizované v rovnakom prostredí ako boli lepené. Teplota lepidla by mala byť zhruba rovnaká ako teplota lepeného materiálu.

Polyuretánové vodné disperzie:

  • dôležitým faktorom je otvorený čas lepidla, počas ktorého sa musí odpariť väčšina vody z naneseného lepidla, aby v procese lisovania nevznikali parné pľuzgiere pod prilepovanou fóliou,
  • pri PUR disperziách je veľmi dôležité dodržať požadovanú teplotu lisovania, pri ktorej lepidlo vytvrdzuje a vytvárajú sa optimálne vlastnosti lepeného spoja.

Predchádzajúci článok

Na čo si treba dať pozor pri lepení - 2. časť

Ďalší článok

Aké chyby môžu nastať pri lepení

Mohlo by Vás zaujímať

TEAMBUILDING 2022

10. júna 2022

Čítať viac

Tradičné jarné upratovanie – AGGLU

14. apríla 2022

Čítať viac

Používaním stránok prevádzkovaných Agglu súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.

Súhlasím Viac info