História lepenia

Technológia lepenia je známa už niekoľko tisícročí. Kedysi sa ako lepidlo používalo napríklad blato alebo živica. Prvé preukázané použitie lepidla pochádza až z doby 4000 pr. n. l., čo sme dokázali zistiť vďaka archeológom, ktorí keď skúmali historické pohrebné miesta, našli narušenú keramiku, ktorá bola zlepená živicou zo stromových štiav.

V období 1500 – 1000 pr. n. l. sa lepidlo stalo hlavne metódou montáže. V Starovekom Egypte používali lepidlo na umeleckú ozdobu drevených výrobkov. Babylonci zas spájali kamenné stavby bituménom a Rimania lepili svoje lode pomocou zmesi dechtu a včelieho vosku. V stredoveku sa vyvinula výroba lepidiel živočíšneho pôvodu. Ľudia ako spojivo používali kosti, kožu, škrob, tvaroh alebo kaučuk. Vaječný bielok sa ako lepidlo používal na úpravu pergamenov.

Prvá komerčná továreň na výrobu lepidla bola otvorená v roku 1700 v Holandsku a ako hlavnú surovinu používali zvieraciu kožu. Veľký zvrat prišiel s priemyselnou revolúciou, kedy boli na výrobu lepidla použité nové materiály a vznikli syntetické lepidlá. Prvý syntetizovaný polymér  bol nitrocelulóza, ktorá sa v tom období používala pri výrobe biliardových gulí.

V dnešnej dobe sú lepidlá súčasťou takmer každého priemyslu. Veľký význam zohrávajú v lepení materiálov, ktoré v minulosti nebolo možné žiadnym spôsobom spájať ako napríklad keramické materiály s kovmi. Aj napriek tomu, že lepidlá sú súčasťou ľudskej práce už viac ako 6000 rokov, technológie na ich výrobu boli vyvinuté až behom posledných 100 rokov.

Referencie:

  1. Sedliačik J.: Lepidlá a ich aplikácie. 1. úvod, TU Zvolen 2002, 4 s. ISBN 80-228-1107-6
  2. Lepidlo, historie[online], posledná aktualizácia 19. decembra 2018 17:02, Wikipedia. Dostupné z WWW: < https://cs.wikipedia.org/wiki/Lepidlo

Predchádzajúci článok

Skladujte lepidlá správne

Ďalší článok

Vyčistíme vaše tavné zariadenie

Mohlo by Vás zaujímať

TEAMBUILDING 2022

10. júna 2022

Čítať viac

Tradičné jarné upratovanie – AGGLU

14. apríla 2022

Čítať viac

Používaním stránok prevádzkovaných Agglu súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.

Súhlasím Viac info